BUDAI ZÖLD KORRIDOR – VÁROSMAJOR ÉS KÖRNYEZETE

Hely
Budapest XII. kerület
Típus
fejlesztési terv
Év
2021
Megbízó
BFK Budapest Fejlesztési Központ Nonprofit Zrt.
Szerep
tervező

A fejlesztési tervet a BKK által kihirdetett tervpályázat előzményeként készítettük el a Közlekedés Tervező Iroda Kft.-vel közösen, a CÉH Zrt. generáltervezésében. A nyílt tájépítészeti pályázat a Városmajor megújítását célzó beruházás tervezésére vonatkozott.

A Budai Zöld Korridor az Ördög-árok kisvízfolyás nyomvonalára felfűződő zöldfelületi tengely, melynek elemei nem állnak minden szakaszon szerves kapcsolatban (Szilágyi Erzsébet fasor – Városmajor – Vérmező – Horváth-kert – Tabán – Gellért-hegy). A hosszútávú cél egy Hűvösvölgy és Gellért-hegy közötti, összefüggő zöldfolyosó kialakítása. A Főváros élhető környezetének fenntartása szempontjából kiemelt jelentőségű a parkrendszer fejlesztése, mely légcsatornaként működhet.

A fejlesztések megalapozása érdekében elsődlegesen a Városmajor és környezetének közlekedési és városszerkezeti vonatkozásaira összpontosítottunk. Először a vizsgálatokat ismertettük, majd elemeztük a meglévő állapotokat e két szakterület szempontjából, amelyekkel előkészítettük a dokumentáció második, javaslatokat megfogalmazó munkarészét.

A városszerkezeti vizsgálatok eredményei azonosították a Városmajor, illetve Vérmező városszöveti és gyalogos kapcsolati pontjait, hozzájuk rendelve az egyes kiemelt pontok jellemzőit. Megjelenítettük a Városmajorhoz, Vérmezőhöz ökológiailag kapcsolódó zöldfelületi elemeket, valamint a parkidegen funkciókat, kiváltképp a parkolóterületeket.

A javaslati munkarész célja a kaputérségek és belső úthálózat rendbetétele, a közösségi terek megújítása és vízáteresztő burkolatok alkalmazása, továbbá a megfelelő parkberendezés és infrastruktúra megteremtése volt a két parkon belül. Ezen kívül fontos volt a történeti jelentőségükhöz méltó állapot megteremtése, értékeiknek megőrzése és védelme. Mind az élhetőséget, mind a fenntarthatóságot szolgája a lineáris park jellegük megtartása, a zöldfelületek rekultivációja, klímastabil növényzet telepítése és egy kezelési kézikönyv kidolgozása.

A fejlesztési terv kiemelten foglalkozik Városmajor és környezetének parkolási kérdéseivel, a gépjárműterhelésének csökkentésével. A közpark főként gyalogos, kerékpáros közlekedési kapcsolatok fejlesztését, humanizálását szolgálja a beavatkozási lehetőségekkel. Nagy hangsúlyt fektettünk a Városmajorra jellemző funkciótorlódás visszaszorítására, a zöldfelületi arányának és minőségének növelésére és tematikus parkrészek kialakítására.